❮❮ Tagasi Kauplemisvõtete juurde

„Parim“, „Piiramatu“, „Alati“, „Tasuta“

parimhindIga reklaami eesmärk on pakutavat kaupa Sulle parimast küljest näidata, põhjendused peavad aga olema üheselt mõistetavad ja ausad. Näiteks ei ole lubatud kasutada väitena näivat „Parim!” ilma asjakohase viiteta testile või uurimusele. Küll on lubatud reklaamile omane keskmisele tarbijale mõistetav kujundlikkus, huumor ja liialdamine, nt „Parimad lihapirukad siinpool ekvaatorit!”.

tasuta-mikser

Viimases reklaamis on leitud rakendus kõigile peibutusväljenditele, ent nende tähendus on moonutatud või selgub alles kampaania tingimustes: parim on päev (mitte pakkumine), „võidad” tähendab soodustust ja „tasuta” osutub tegelikult kahe toote ühispakkumiseks, eeldades muuhulgas tasuta toote eest tasumist enne teise toote pealt soodustuse saamist.

Ole tähelepanelik!

  • Parim. Selle väite kasutamine eeldab paremuse tõestust, nt viitena turupositsioonile või uuringule.
  • Tasuta. Sinu kanda võib jätta vaid pakkumisele reageerimise (nt SMS-i) ja kättetoimetamise vältimatu kulu (postikulu).
  • Ainus. Kui tegemist pole ainsa samalaadse tootega turul, on tegemist eksitava kauplemisvõttega.
  • Tagastusõigus 14 päeva (reklaami osana, nt „Ainult meil …”). E-poe puhul on see seadusega ettenähtud tarbija õigus, mis kehtib kõigi kauplejate puhul, mitte ei ole konkreetse pakkumise eelis.

Kui kohtad eksitavat reklaami, teata juhtunust tarbijakaitseametile, tehes avalduse või saates vihje!

Kauplejale

Tarbijakaitseseaduse § 123 lg 8 p 10 kohaselt on eksitav esitada tarbijale õigusaktidega antud õigusi kaupleja pakkumise eripärana.

Tarbijakaitseseaduse § 123 lg 8 p 18 kohaselt on keelatud ebatäpsete andmete edastamine turutingimuste või kauba või teenuse turult leidmise võimaluste kohta, et mõjutada tarbijat kaupa või teenust omandama tavapärasest ebasoodsamatel tingimustel.

Tarbijakaitseseaduse § 123 lg 8 p 20 kohaselt ei ole lubatud reklaamid, kus kaupa või teenust kirjeldatakse sõnadega „prii“, „tasuta“ või muu samalaadse väljendiga, kui tarbija peab tasuma muude kulude eest kui pakkumisele reageerimise ja kauba kättesaamise või kohaletoimetamisega seotud vältimatud kulud.

Jaga kogemusi

„Siin saad teistega oma kogemusi jagada ja neid ebameeldivatest vahejuhtumitest teavitada. Tea, et siin välja toodud juhtumeid ei võta ametid automaatselt menetlusse! Tähelepanu! Kõik siin lehel toodud postitused on selle autori mõtted ning veebikeskkonna haldaja neid ei toimeta. Jätame endale õiguse eemaldada solvavad, rassistlikud, pahatahtlikud ja muudmoodi sobimatud kommentaarid“